TAG HOUSTON REGION

2020 – A Year In Review

DSCF8728

2020 Members

AECOM

Aguirre & Fields, LP

Amegy Bank

Arcadis

Arup

Associated Testing Laboratories

Atkins North America, Inc.

Aurora Technical Services

Aviles Engineering

AZTEC

B2Z Engineering

Bay Area Houston Economic Partnership

Bay Area Transportation Partnership

Billy Cooke

Binkley &  Barfield, Inc.

Blanton & Associates

BondPro

Brazoria County

Cargo Ways Logistics

Central Houston Civic Association

City of Houston

CivilTech

Cobb Fendley & Associates

Contract Land Staff

Costello, Inc.

CP&Y

Crouch Environmental Services

Dannenbaum Engineering

Debbie Anders

Edminster, Hinshaw, Russ and Associates

Epic Transportation Group

Fort Bend County

Fronza & Francis, LLC

Fulbright & Jaworski L.L.P.

Gary Trietsch

George A. DeMontrond, III

Geoscience Engineering and Testing

Geotest Engineering, Inc.

Galveston County

Gornet Consulting

Gorrondona Engineering Services, Inc.

Gradient Group

Greater East End Management District

Greater Fort Bend Economic Development Council

Greater Northside Management District

Greater Tomball Chamber of Commerce

Gulf Coast Rail District

Gunda Corporation

Harris County Sports Authority

H.W. Lochner

H&H Resources

Halff Associates

Harris County Transit Services

Highway 36A Coalition

Hillday Public Relations

HNTB

Hobby Area Management District

Houston First Corporation

Houston METRO

HR Green

Hutchinson Shockey Erley & Co.

HVJ Associates

IDC, Inc.

InfraTECH

Jerri Anderson (CAS)

Johnson Development Company

Jones | Carter, Inc.

Katy Area Economic Development Council

KCI Technologies, Inc.

KGBTexas Communications

Kimley-Horn & Associates Inc.

Knudson, LP

Land Advisors

Landtech, Inc.

LJA Engineering & Surveying, Inc.

Lockwood, Andrews and Newnam, Inc.

McDonough Engineering Corporation

McKim & Creed

Michael Baker International

Michael Pearson

Midtown Engineers, LLC

Melissa Fontenot

Montgomery County

Moore Archaeological Consulting

MPACT Strategic Consuling

Ned Holmes

Neel Schaffer

North Houston District

Omega Engineers

One World Strategies

Othon, Inc.

Outreach Strategists

Pape-Dawson Engineers

Parsons Transportation Group

Patricia Harless

Port Houston

R.G. Miller Engineers

Raba Kistner

Ray Lawrence

Reytec Construction Resources, Inc.

Robert Siegfried

RPS

RS&H

Satori Marketing

S&B Infrastructure

Sesco Cement Corporation

Sidney Alfonso

South Main Alliance

SWCA Environmental Consultants

Terra Associates

Terracon

Texas Central Railway

Texas Southern University – Transportation Centers

The Donatto Group

The Energy Corridor District

The Goodman Corporation

The Lentz Group, Inc.

TKO Biz Solutions

Traffic Engineers, Inc.

Transcend Engineers & Planners, LLC

TranSystems

Uber

Union Pacific

Upper Kirby Management District

Uptown Houston District

Vesta Rea & Associates, LLC

Volkert, Inc.

Vulcan Materials Company

Walter P. Moore

West Gulf Maritime Association

West Houston Association

Westchase Management District

White Oak Engineers & Planners

Williams Brothers

Windrose Surveying & Land Services

Woodlands Township

WSP Parsons Brinckerhoff

Zarinkelk Engineering

Advisory Council

Ed Emmett
Craig Doyal
Bob Hebert
Matt Sebesta
Ned Holmes
Patricia Harless
Brenda Mainwaring
George DeMontrond, III Wayne Klotz
Gary Trietsch

Board of Directors

Co-Chairs

Dr. Carol Lewis
Jeff Collins

Secretary

Delvin Dennis

Treasurer

Michael Pearson

Board Members

Raj Basavaraju
Delvin Dennis
Jack Drake
Veroncia Chapa Gorczynski 
David Hagy 
Delia Mizwa
Rob Maxwell
Michael Pearson 
Gregg Reyes
Mustafa Tameez

Executive Director

Andrea French

Manager, Programming & Operations

Esmeralda Tamayo

TAG HOUSTON

A Year in Review

TAG HOUSTON REGION

2020 – A Year In Review


DSCF8728

2020 Members

AECOM

Aguirre & Fields, LP

Amegy Bank

Arcadis

Arup

Associated Testing Laboratories

Atkins North America, Inc.

Aurora Technical Services

Aviles Engineering

AZTEC

B2Z Engineering

Bay Area Houston Economic Partnership

Bay Area Transportation Partnership

Billy Cooke

Binkley &  Barfield, Inc.

Blanton & Associates

BondPro

Brazoria County

Cargo Ways Logistics

Central Houston Civic Association

City of Houston

CivilTech

Cobb Fendley & Associates

Contract Land Staff

Costello, Inc.

CP&Y

Crouch Environmental Services

Dannenbaum Engineering

Debbie Anders

Edminster, Hinshaw, Russ and Associates

Epic Transportation Group

Fort Bend County

Fronza & Francis, LLC

Fulbright & Jaworski L.L.P.

Gary Trietsch

George A. DeMontrond, III

Geoscience Engineering and Testing

Geotest Engineering, Inc.

Galveston County

Gornet Consulting

Gorrondona Engineering Services, Inc.

Gradient Group

Greater East End Management District

Greater Fort Bend Economic Development Council

Greater Northside Management District

Greater Tomball Chamber of Commerce

Gulf Coast Rail District

Gunda Corporation

Harris County Sports Authority

H.W. Lochner

H&H Resources

Halff Associates

Harris County Transit Services

Highway 36A Coalition

Hillday Public Relations

HNTB

Hobby Area Management District

Houston First Corporation

Houston METRO

HR Green

Hutchinson Shockey Erley & Co.

HVJ Associates

IDC, Inc.

InfraTECH

Jerri Anderson (CAS)

Johnson Development Company

Jones | Carter, Inc.

Katy Area Economic Development Council

KCI Technologies, Inc.

KGBTexas Communications

Kimley-Horn & Associates Inc.

Knudson, LP

Land Advisors

Landtech, Inc.

LJA Engineering & Surveying, Inc.

Lockwood, Andrews and Newnam, Inc.

McDonough Engineering Corporation

McKim & Creed

Michael Baker International

Michael Pearson

Midtown Engineers, LLC

Melissa Fontenot

Montgomery County

Moore Archaeological Consulting

MPACT Strategic Consuling

Ned Holmes

Neel Schaffer

North Houston District

Omega Engineers

One World Strategies

Othon, Inc.

Outreach Strategists

Pape-Dawson Engineers

Parsons Transportation Group

Patricia Harless

Port Houston

R.G. Miller Engineers

Raba Kistner

Ray Lawrence

Reytec Construction Resources, Inc.

Robert Siegfried

RPS

RS&H

Satori Marketing

S&B Infrastructure

Sesco Cement Corporation

Sidney Alfonso

South Main Alliance

SWCA Environmental Consultants

Terra Associates

Terracon

Texas Central Railway

Texas Southern University – Transportation Centers

The Donatto Group

The Energy Corridor District

The Goodman Corporation

The Lentz Group, Inc.

TKO Biz Solutions

Traffic Engineers, Inc.

Transcend Engineers & Planners, LLC

TranSystems

Uber

Union Pacific

Upper Kirby Management District

Uptown Houston District

Vesta Rea & Associates, LLC

Volkert, Inc.

Vulcan Materials Company

Walter P. Moore

West Gulf Maritime Association

West Houston Association

Westchase Management District

White Oak Engineers & Planners

Williams Brothers

Windrose Surveying & Land Services

Woodlands Township

WSP Parsons Brinckerhoff

Zarinkelk Engineering

Advisory Council

Ed Emmett
Craig Doyal
Bob Hebert
Matt Sebesta
Ned Holmes
Patricia Harless
Brenda Mainwaring
George DeMontrond, III Wayne Klotz
Gary Trietsch

Board of Directors

Co-Chairs

Dr. Carol Lewis
Jeff Collins

Secretary

Delvin Dennis

Treasurer

Michael Pearson

Board Members

Raj Basavaraju
Delvin Dennis
Jack Drake
Veroncia Chapa Gorczynski 
David Hagy 
Delia Mizwa
Rob Maxwell
Michael Pearson 
Gregg Reyes
Mustafa Tameez

Executive Director

Andrea French

Manager, Programming & Operations

Esmeralda Tamayo